Historia PIEKARNI

Budynek PIEKARNI powstał w latach 1900-1901 na terenie garnizonu Breslau, jako piekarnia Urzędu Aprowizacji przy ulicy Werderstrasse [werder, niem. wyspa na rzece] mieszczącej się na Kępie Mieszczańskiej.

Przez dekady piekarnia zaopatrywała lokalny garnizon w pieczywo, a jej budynek był stopniowo unowocześniany i wyposażany w kolejne zdobycze techniki, takie jak np. system ciepłej wody do mycia. 

Po II wojnie światowej obiekty garnizonowe przejęte zostały przez Milicję Obywatelską, zaś główna ulica Kępy nazywana była potocznie kryptonimem urzędującego w nim pierwszego komendanta MO Franciszka Jóźwiaka – „Witolda”. Przyjęta zwyczajowo nazwa nie mogła być jednak zalegalizowana, więc ulica została oficjalnie zarejestrowana jako ul. Księcia Witolda – na cześć Wielkiego Księcia Litewskiego, jednego z głównych bohaterów bitwy pod Grunwaldem. W budynku funkcjonowały Wrocławskie Zakłady Przemysłu Piekarniczego do końca lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy zaplanowano ostatnią, nigdy niedokończoną przebudowę. Od tego czasu budynek ulegał degradacji.

Nowe życie tchnął w piekarnię pomysł Renaty Jarodzkiej inspirowany jej osobistymi doświadczeniami – kilkuletnim pobytem w Kanadzie, rezydencją w Chinach, licznymi podróżami.

Już w latach dziewięćdziesiątych zachwycił ją Tacheles w Berlinie – poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej i nieodbudowany dom towarowy Wertheima, zajęty przez artystów i przekształcony na wspólnotowe centrum sztuki. Później 798 Art District w Pekinie – dzielnica dawnych fabryk wojskowych, zamieniona na pracownie i galerie artystyczne. A także liczne industrialne obiekty wykorzystywane przez artystów w Nowym Yorku, Los Angeles, Miami, Toronto, Meksyku. 

Marzenie o stworzeniu interdyscyplinarnego miejsca dla sztuki we Wrocławiu Renata zaczęła realizować w 2013 roku, gdy zdegradowany budynek piekarni nabyła związana z Renatą i Rafałem Jarodzkimi wrocławska spółka deweloperska Archicom.

Odnowiony i przebudowany obiekt zachował swój dawny przemysłowy charakter – zaprojektowane przez Renatę otoczenie, zieleń i industrialne części wspólne harmonizują z pieczołowicie odrestaurowaną elewacją.

Po zakończeniu rewitalizacji i adaptacji w 2019 roku, w nowopowstałej sali teatralnej uruchomione zostało prowadzone przez wrocławski Instytut Jerzego Grotowskiego Centrum Sztuk Performatywnych. Na znajdującej się tam scenie oprócz Instytutu, zaczęły występować także Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr Polski w Podziemiu oraz liczne inne teatry w ramach organizowanych tu festiwali i występów gościnnych. Wkrótce swoją działalność rozpoczęły też studio reklamowo-filmowe Camera Nera oraz pracownia malarska Renaty Jarodzkiej.

W 2020 roku dla zapewnienia rozwoju działalności kulturalnej Renata i Rafał Jarodzcy zakupili do swojej spółki eReRa, historyczną, ceglaną część budynku PIEKARNI. Jako jej gospodarze, kontynuują misję interdyscyplinarnego miejsca dla sztuki, którym stała się PIEKARNIA Żywa Kultura. W pracowni Renaty ostatecznie zaczęła funkcjonować galeria 66P Subiektywna Instytucja Kultury, a powyżej, na kolejnych piętrach budynku, znalazły swoją przestrzeń – prowadzona przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – Galeria Geppart oraz kolekcja sztuki StudiaIAat. Wewnętrzny dziedziniec przeznaczony został na wydarzenia i koncerty. Równolegle powstaje kolekcja stała PIEKARNI, na którą składają się murale, rzeźby i inne obiekty, rozmieszczone zarówno wewnątrz, jak i w sąsiedztwie budynku. Dzięki zaangażowaniu, otwartości i sprawnej współpracy wielu osób, pod jednym dachem udało się zmaterializować unikalne połączenie sztuk wizualnych i performatywnych. Obecnie trwa rozbudowa PIEKARNI o nowy budynek, łączący funkcje kulturalną, gastronomiczną, usługową i mieszkalną.